تبلیغات
ارتباط با حرم رضوی - بررسی حضور امام رضا (ع) در شهر قم
اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ

بررسی حضور امام رضا (ع) در شهر قم


هنگامی كه مأمون در سال 200 هـ . ق. حضرت رضا(ع) را از مدینه به خراسان دعوت اجباری كرد، و آن حضرت ناگریز به قبول دعوت گردید، مأمون گروهی را همراه رجاء بن ابی الضحاك مأمور كرد، كه حضرت رضا(ع) را از راه بصره، اهواز، فارس به خراسان بیاورند، نه از بلاد جبل(كرمانشاه، همدان و...) تا مبادا در این مسیر كه شیعیان بسیاری وجود داشتند، به امام بپیوندند و مأمون برای حضرت رضا(ع) نوشت، كه از راه جبل نیا(۱)، بنابر این قول، امام رضا(ع) به قم نیامده است.

ولی مداركی اصیل، در دست است كه حضرت رضا(ع) در مسیر خود به قم آمده است.

امام رضا(ع) از راه كوفه به بغداد رفت، از آنجا(از طریق بلاد جبل) به سوی قم حركت كرد، مردم قم با استقبال شكوهمندی آن حضرت را وارد قم كردند، و در مورد دعوت آن حضرت به خانه خود، با هم كشمكش داشتند، امام فرمود:"هر جا كه شتر من توقف كرد، همانجا می روم". شتر در كنار خانه مرد صالحی توقف كرد كه او شب در عالم خواب دیده بود كه حضرت رضا(ع) مهمان او است، امام مهمان او شد، هم ا كنون آن خانه، به صورت مدرسه علمیه رضویه، در خیابان آذر قم معروف است.(۲)

اینكه بعضی ها با تمسك به روایت شیخ صدوق(ع) در عیون اخبار الرضا، آمدن حضرت رضا(ع) به قم را بعید شمرده اند،

اولاً: باید به آنها گفت:

آنچه در عیون اخبار الرضا و اصول كافی آمده این است كه مأمون چنین دستوری داده ولی آیا امام دستور مأمون را عمل كرده، مبهم است.

ثانیاً: مطابق تحقیق دانشمند محقق آقای علی اصغر فقیهی در كتاب"تاریخ مذهبی قم" پس از ذكر چهار دلیل و قرائن دیگر، نتیجه می گیرد كه حضرت رضا(ع) به قم آمده است، و در آخر می گوید:"بنابراین و با توجه به دلائلی كه قبلاً ذكر شد، تشریف فرمایی علی بن موسی الرضا(ع) به قم تقریباً مسلم می شود"(۳).

یكی از دلایلی كه نامبرده ذكر نموده، این است كه:"روایتی از ابن الفقیه نقل شده كه در ضمن آن از آبی در قم توصیف شده كه حضرت رضا(ع) در آن غسل كرده و وضو ساخته است(۴)..."

دلیل دیگر اینكه: مطابق نقل كتاب"تاریخ قدیم قم" حضرت رضا(ع) از آب مذكور نوشید، و در آن غسل كرد.(۵)

نكته دیگر اینكه: امروز در قم محله ای بنام"شاه خراسان" در اواسط خیابان آذر است، كه قبلاً كوچه ای بود، كه هنگام احداث خیابان آذر، جزو خیابان شد، و مدرسه رضویه در همین محل قرار دارد، این نام نشانگر آن است كه موضع ورود حضرت رضا(ع) در همین محل بوده است.(۶)

به هر حال توجه حضرت رضا(ع) به قم، و ورود این او به این شهر نیز بیانگر عظمت این سرزمین از جهات گوناگون است.

(۱) ـ اصول كافی، ج 1، ص 488 و 489، عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 149.

(۲) ـ فرحه الغری، ص 105، سفینه البحار، ج 2، ص 447، قابل ذكر است كه علامه حلی(متوفی 726) در رساله"الدلائل البرهانیه" همین مطلب را بدون انتقاد، نقل كرده است(الغارات، چاپ انتشارات انجمن ملی،‌جلد 2، ص 857 و 858.)

(۳) ـ تاریخ مذهبی قم، ص 77 و 78.

(۴) ـ این روایت در كتاب مختصر البلدان، ص 264 آمده است.

(۵) ـ تاریخ قدیم قم، ص 91، مطابق نقل تاریخ مذهبی قم، ص 75.

(۶) ـ تاریخ مذهبی قم، ص 74.

منبع: کتاب حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم

موضوع: زندگینامه معصومین(ع)، امام رضا(ع)، تاریخ امام رضا (ع)، برچسب ها: حضور امام رضا (ع) در شهر قم، قم، یا امام رضا،
[ پنجشنبه 7 بهمن 1395 ] [ 12:02 ق.ظ ] [ امیرحسین شجاعی ]

زیارت مجازی حرم مطهر رضوی

فا تولز – ابزار رایگان وبمسترکد پرچم های سه گوش

هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی