تبلیغات
ارتباط با حرم رضوی - امام رضا(علیه السلام)؛ عامل وحدت ساز در منطقه
اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ

امام رضا(علیه السلام)؛ عامل وحدت ساز در منطقهامام رضا(علیه السلام)؛ عامل وحدت ساز در منطقه

جایگاه امام رضا(علیه السلام) و همه اهل بیت در نظر اهل عامه و برادران اهل تسنن و حتی غیر مسلمانان و اینکه این جایگاه از چه جای ناشی می شود، ابتدائا این مقدمه کوتاه را باید ذکر کرد که جایگاه این بزرگواران به طور کلی ناشی از علمی است که خداوند متعال به آنها عنایت فرموده است. آن علم اکتسابی که از پیامبر به امیر المومنین و از ایشان هم به دیگر ائمه منتقل شده است. تا آنجا که پیامبر فرمودند: «انا مدینه العلم و علی بابها.» وقتی که ائمه مورد سوال قرار می گرفتند که این علم شما از کجا ناشی می شود؟ همگی می فرمودند: «وراثه عن رسول الله.»
اما در بررسی کیفیت نقش امام رضا در بین اقشار غیر شیعه، این امر باید در دوقشر به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.
قشر اول علما و زعمای فرق غیر شیعه و به ویژه اهل تسنن هستند و آنهایی که همیشه محل رجوع عامه مردم بوده اند.
جایگاه ائمه و مخصوصا حضرت رضا (علیه السلام) در بین این قشر به نوعی مستقیما متأثراز وجاهت و وزانت علمی آن حضرت است. آن بزرگوار چه در زمان حیات خود و چه بعد از شهادت توانسته اند بر روی علما و بزرگان سایر مذاهب و ادیان تأثیر گذار باشند.
مناظرات آن حضرت با بزرگان و متکلمان بنام ادیان مختلف در دربار مأمون هنوز هم که هنوز است در اذهان و کتب بزرگان فرق اسلامی مانده است و این امر سبب شده است که آن حضرت جایگاه ویژه ای در فِرَق غیر شیعه و بخصوص در بین برادران اهل تسنن داشته باشند.
گذشته از این تعاریف و ستایش هایی که رؤسای دو فرقه ی اهل سنت یعنی حنفی ها و مالکی ها شخصا از ائمه  معصومین و به خصوص امام صادق (علیه السلام) داشته اند، نیز در بین پیروان این دو نفر، از همان صدر اسلام تا کنون همواره بر این جایگاه تأثیر مثبت داشته است.
مثلا از ابو حنیفه نقل شده است که در مجلسی 40 سوال از امام صادق (علیه السلام) می پرسد و چون امام به او جواب می دهند، می گوید: «ما رأیت افقه من جعفر بن محمد» یا انس بن مالک درباره این حضرت می فرماید: «ما رایت عینه و لا سمعت اذنه و لا خطر من قلب  احد، افقه من جعفر بن محمد» به قلبی کسی خطور نکرده است که کسی مانند امام در این سطح علمی باشد.
در بین ائمه ما امام هشتم (علیه السلام) به عنوان عالم آل محمد معروف هستند. البته این جا لازم است که ذکر شود ما صفت عالم ال محمد را از خودمان در نیاورده ایم. بلکه این صفت را امام صادق درحدیثی مفصل به امام کاظم برای حضرت رضا انتخاب می کنند. و این به خاطر این است که امام صادق (علیه السلام) می دانستند که امام هشتم با هجرت به ایران تحولی در زمینه علمی ایجاد خواهند کرد و همچنین هم شد. لذا جایگاه امام رضا (علیه السلام) در بین علمای فرق غیر شیعی از اینجا ناشی می شود.
گروه بعدی که باید جایگاه امام رضا (علیه السلام) را در بین آنها بررسی کنیم عامه مردم و توده برادران و خواهران اهل سنت هستند.
این عزیران هم ارادت و علاقه خاصی به حضرت رضا دارند. و به عقیده من نمی توان در بین تمامی مسلمانان واقعی و حتی مومنین اهل کتاب کسی را پیدا نمود که نسبت به ائمه محبت نداشته باشند. اما در مورد منشا این محبت در بین مردم عادی اهل سنت باید بگویم که این محبت و اساسا کل اعتقادات دینی ما یک ریشه قرآنی دارد و از این کتاب بزرگ سرچشمه می گیرد. نه تنها اهل سنت که همه مردم ایران و جهان طبق آیات قرآن نسبت به اهل بیت و عترت و «قربی» پیامبر محبت و الفت دارند. قرآن می فرماید: «قل لا اسئلکم علیه اجرا الاالموده فی القربی».
حال این محبت و الفت مردم جهان نسبت به ائمه و به خصوص امام رضا باعث به وجود آمدن یک ظرفیت جهانی در ایشان می شود. ظرفیتی که می تواند به عنوان یک عامل وحدت ساز در کل امت و جهان اسلام مورد استفاده هم دولتها و هم ملتها قرار بگیرد. من در مجالسی که در کشورهای عربی و فارسی منطقه تا کنون شرکت داشته ام این محبت و الفت بین عامه مردم و ائمه را به وفور دیده ام. عامه مردم تحت تأثیر فرقه های تکفیری قرار نگرفته اند و قرار نمی گیرند. لذا محبت به اهل بیت جزو محکمات و مشترکات همه ادیان و فرق اسلامی می باشد و می تواند به عنوان یک عامل وحدت ساز پر کاربرد مورد توجه واقع گردد.


منبع:

کتاب سیره رضوی : از حجت الاسلام فاضل کدکنی 

 موضوع: مقالات و پژوهش ها، تاریخ امام رضا (ع)، امام رضا(ع)، برچسب ها: جایگاه امام رضا در میان اهل سنت، وجاهت امام رضا، ظرفیت جهانی امام رضا، یا امام رضا،
[ جمعه 22 دی 1396 ] [ 09:15 ب.ظ ] [ امیرحسین شجاعی ]

زیارت مجازی حرم مطهر رضوی

فا تولز – ابزار رایگان وبمسترکد پرچم های سه گوش

هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی