تبلیغات
ارتباط با حرم رضوی - امام رضا صلوات الله علیه و عفو گنهکارن
اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ

امام رضا صلوات الله علیه و عفو گنهکارن


نتیجه تصویری برای امام رضا

در زمان فرمانروائى هارون عباسى پس از شهادت امام هفتم حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام)، عدّه‏اى به فرماندهى (جلودى) كه مردى سفّاك و بی رحم بود، مأموریت یافتند به محلّه بنى هاشم در شهر مدینه منوّره حمله كنند، و تمام خانه‏ها را به تاراج بكشند.

 جلودى براى انجام مأموریت عازم شهر مدینه شده، و با افراد خود به محلّه بنى هاشم و از جمله به خانه حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام) كه امام رضا(علیه السلام)  در آنجا بودند یورش برده، و خانه آن حضرت را به محاصره خود در آورد.

 حضرت رضا(علیه السلام)  كه از مقصد جلودى آگاه بودند، تمام بانوان و علویان را به اطاقى برده، و خودشان در عتبه در آن اطاق ایستادند، جلودى با خشونت و شدّتى روبروى امام ایستاده و گفت: كه من طبق دستور امیرالمؤمنین! هارون مأموریت دارم به این اطاق هم وارد شوم و همه چیز را با خودم مصادره كنم، و این كار باید انجام پذیرد.

 امام هشتم در پاسخش فرمودند: كه تو همین‏جا منتظر بمان و صبر كن، من سوگند یاد مى‏كنم كه هرچه این بانوان از زیورآلات و لباس و غیره دارند برایت بیاورم، جلودى نپذیرفت و برخواسته‏اش اصرار مى‏ورزید، و حضرت امام رضا(علیه السلام)  پیوسته مى‏فرمودند كه اگر صبر كنى من قول مى‏دهم هرآنچه در اطاق و در اختیار آن مخدرات هست نزد تو بیاورم، تا اینكه جلودى پذیرفت.

 امام وارد اطاق شده و به آن مخدّرات امر فرمودند كه هركدام جز یك پیراهن برتن، آنچه كه دارند اعم از زیورآلات، خلخال، گوشواره و حتى مقنعه‏هاى روى سرشان را به همراه تمام أثاثیه خانه به جلودى دادند.

 از این واقعه مدتها گذشت تا اینكه حضرت امام رضا(علیه السلام)  به خراسان تشریف آورده و به اصطلاح ولیعهد مأمون عباسى شدند، و مأمون دستور داد كه تمام اطرافیان و درباریان با آن حضرت بیعت كنند، و همه بیعت كردند جز نفرات معدودى كه یكى از آنها همین جلودى بود.

 مأمون عباسى آن چند نفر را به جرم عدم بیعت با امام رضا (علیه السلام)  به زندان افكند.

جلودى با آن سابقه ننگین و با آن دشمنى و هتك حرمتى كه نسبت به امام رضا(علیه السلام)  روا داشت، و با آنكه با آن حضرت از بیعت هم سرباز زد، مورد لطف و عنایت و عفو حضرت رضا (علیه السلام)  قرار گرفت به این ترتیب كه یك روز بعد از زندانى شدن جلودى مأمون به خدمت امام هشتم (علیه السلام)  شرفیاب شده، و موضوع زندانى شدن آن چند مخالف و از جمله جلودى را به ایشان عرض كرد، و سپس دستور داد كه زندانیان احضار شوند.

 حضرت امام رضا (علیه السلام)  كنار مأمون نشسته بودند كه از دور چشمشان به جلودى افتاد، با وجودى كه از ظلم و ستم آن شخص دل‏آزرده بودند، مورد چپاول و هتك حرمت او قرار گرفته بودند، و بالاخره مى‏دانستند كه جلودى با ایشان دشمنى آشكار دارد، با تمام اینها جلودى را عفو كرده و با لطف و مرحمت خویش از گناهان او چشم پوشیدند، و به همین جهت رو كرده به مأمون و با صورت گشاده‏اى فرمودند: این پیر مرد جلودى را به من ببخش و آزادش كن، مأمون با صداى آهسته عرضه داشت: این همان است كه دختران پیغمبر را آزرده و خانه شما را چپاول كرده است!

 اما جلودى از آن كینه و بغضى كه نسبت به حضرت رضا (علیه السلام)  داشت، گمان برد كه آن حضرت عقوبت و مجازاتش را از مأمون مى‏خواهند، از این رو به مأمون گفت: ترا به خدا و به خدمتگذاریم به پدرت هارون سوگند مى‏دهم كه خواهش این آقا را نسبت به من نپذیرى!

 مأمون كه وضع را چنین دید از بزرگوارى امام رضا(علیه السلام)  و خباثت جلودى در شگفت شده و به جلودى گفت: نه بخدا سوگند خواهش این آقا را نسبت بتو عملى نمى‏كنم، سپس به دژخیم خودش دستور داد گردنش را بزند.


منبع : ویکی پدیا

موضوع: تاریخ امام رضا (ع)، امام رضا(ع)، سخنان ائمه اطهار(ع)، برچسب ها: امام رضا صلوات الله علیه و عفو گنهکارن، بخشش گناه کاران، یا امام رضا،
[ سه شنبه 5 بهمن 1395 ] [ 12:37 ق.ظ ] [ امیرحسین شجاعی ]

زیارت مجازی حرم مطهر رضوی

فا تولز – ابزار رایگان وبمسترکد پرچم های سه گوش

هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی